Pohanka

Pohanka – neprávem zapomenutý (vše) lék
Pohanka je velice prospěšná lidskému organismu, proto by měla patřit ke stálicím našeho jídelníčku. Je bohatým zdrojem na nejrůznější vitamíny a minerální látky. Nejdůležitější látkou, kterou pohanka obsahuje je rutin, který podporuje vstřebávání vitamínu C. Navíc příznivě působí na cévy a celý cévní systém vůbec. Pohanka je také významná krmná a medonosná rostlina.

Planě rostoucí pohanka, předchůdkyně dnešní pohanky seté, pochází z jihovýchodní Asie, přesněji z Himalájí. Do Evropy ji ve 13. století pravděpodobně zavlekli tatarští bojovníci, kteří si pohanku vozili v kožených měšcích zavěšených na koňském sedle. Nejstarší zmínka o pohance pochází již z doby železné. Od 14. století patřila pohanka k tradičním pokrmům chudších vrstev Slovanů.
Na území Čech a Moravy se o pohance zmiňuje poprvé roku 1676 Samuel Bánoczy, vsetínský hejtman, v městské kronice. Pohanka se těšila velké oblibě, byla používána při pečení chleba, přípravě obilné pohankové kaše apod. Ještě na konci 19. století byla nedílnou součástí českého jídelníčku. Postupem času však upadala v zapomnění. Na výsluní zájmu se opět vrátila až na počátku 21. století v souvislosti se zvýšeným zájmem o zdravou výživu.

Pohanka (Fagopyrum esculentum) je nutričně velmi hodnotná. Často je mylně zařazována mezi obiloviny, ve skutečnosti se ale jedná o jednoletou rostlinu z čeledi rdesnovitých, která má podobně moučná zrna jako obilí. Pohanka je však naprosto hypoalergenní, vhodná i pro celiaky.
Kromě toho, že pohanka patří mezi bezlepkové potraviny, obsahuje také řadu minerálních látek, jako jsou vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, měď, mangan a zinek, a vitamínů B (B1, B2, B6), E, niacin a rutin.

Příznivé účinky pohanky:
– zmírňuje problémy křečových žil
– snižuje riziko trombózy, infarktu a mozkové mrtvice
– příznivě ovlivňuje funkci trávicího systému
– odstraňuje popraskané žilky v oku
– uklidňuje žaludeční a dvanáctníkové vředy
– regeneruje jaterní buňky
– napomáhá odbourávání cholesterolu v krvi
– snižuje vstřebávání cholesterolu z potravy
– usnadňuje léčbu hemeroidů
– významný zdroj vlákniny, vitamínů a minerálních látek
– vhodná ke konzumaci v těhotenství (POZOR! Neplatí u pohankového čaje!)

Doporučená příprava:
Abychom pří přípravě pohanky zachovali všechny důležité léčivé látky a vitamíny, v žádném případě ji nesmíme vařit. Pohanku zalijeme vařící vodou a necháme pod pokličkou nabobtnat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *